Kids (Çocuklar için İngilizce Kursu)

Direct Method’u sizlere tanıtırken hep aynı Türkçeyi annemizden nasıl öğrendiysek İngilizceyi de bu şeklide öğrettiğimizden bahsettik.  Çocuk gruplarımıza da aynı şekilde konuşma ağırlıklı bir program uygulayarak onları bunaltmadan İngilizce konuşturuyoruz. Çocuklar bugüne dek gittikleri kurslarda yada okulda sürekli gramer yüklemesine maruz kaldılar bazı çocuklar (sayısal dersleri sevenler) bu gramer oyununu sevdi, formül ezberler gibi ezberledi gramer kurallarını bazı çocuklar ise hiç sevmedi. Ama hepsinin ortak ortak noktası İngilizce konuşamamaktı. Çünkü onlara bu dilin nasıl konuşulacağı öğretilmedi.

Bir çocuk düşünelim ona piyano çalmayı öğretiyoruz ancak o çocuk piyanoyu hiç görmüyor. Sürekli ona piyanonun tarihçesi anlatılıyor tuşların ne işe yaradığı izah ediliyor ama piyanoyu göremiyor ona dokunamıyor. Bir gün bu çocuk bir piyano ile karşı karşıya geliyor ve ondan piyanoyu çalması bekleniyor. HAYIR bu çocuk yeteneksiz değil sadece ondan bir mucize bekleniyor.

Ülkemizdeki İngilizce eğitimini biraz daha irdeleyecek olursak ilkokuldan itibaren  pekte sağlam olmayan temellere oturtulmaya çalışıldığını görürüz. Bir çok eğitim kurumunun aslında çocuklara yalnızca gramer öğreterek ,yada birkaç kelime ile isimlerini ve renkleri söyletebilmeyi İngilizce eğitimi olarak görüyor.

Minikler daha oyun çağlarında iken Türkçe’nin gramerini öğrenemeden İngilizcenin gramer yapısını öğrenmek zorunda kalıyorlar.  Çocuklar bunu yapma kapasitesine sahipler ve fazlasıyla da yapıyorlar, yani onlara öğretilen grameri öğrenebiliyor ama iş İngilizce konuşmaya geldiğinde haklı olarak bunu beceremiyorlar. Aslında yaşları itibarı ile yeni bir dili öğrenebilme yetenekleri biz gelişkinlere göre çok daha yüksek. Fakat bunu gerçekleştirmenin yolu onlarca kişilik sınıflarda tek düze olan dersler ile değil. Türkiye’de İngilizce öğrenmenin bu kadar zor olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi aslında bu. Sonuç olarak konuşma tabanlı  eğitim modeli uygulamadan çocukların İngilizce öğrenmesi yada konuşabilmesi oldukça zor gözüküyor.